aktualne

Spropitné

Spropitné je velmi specifickým typem odměny. Kdy, proč a v jaké výši se dává a co to znamená prakticky pro podnikatele?

Co je spropitné a jak vzniklo

Tradičně je spropitné prvkem, který je znám hlavně v oblasti gastronomie. Jde o částku, kterou zákazník dobrovolně přidává k účtu. Vyjadřuje tím svou spokojenost s úrovní služeb. Běžně se nechává spropitné v Česku ve výši 10 až 15 % z celkové hodnoty útraty.

Samozřejmě však tuto formu odměny nelze nárokovat. V konkrétním případě restaurace by měl být host skutečně spokojen. Jsou-li číšník či servírka neochotní nebo nepříjemní, případně v luxusní restauraci evidentně nerozumí svému řemeslu a nedokážou na přímou žádost poradit nebo vysvětlit například seznam alergenů, samozřejmě nelze na straně zákazníka o spropitném uvažovat.

Kromě typu restaurace se do dýšek samozřejmě propisuje národnost a kulturní zvyklosti. Některé země západní Evropy vůbec tento princip neuznávají. Typicky se jedná například o Nizozemí nebo Německo. Ve Francii je už například příplatek za servis v obdobné výši jako u nás zahrnut běžně v ceně účtu.

Pravděpodobně se tento mechanismus objevil už v 17. století v Anglii, uvádějí dostupné zdroje. Nicméně v češtině se samotný výraz spropitné ve tvaru „na propitie dávati“ a se stejným významem „spropitie dávati“ užíval už ve 14. a 15. století, všímají si prameny.

Jak spropitné změnily bezhotovostní platby?

Současná podoba spropitného se proměnila s bezhotovostními platbami. Zákazníci jsou již zvyklí v hojné míře platit kartou, případně dokonce mobilním telefonem. V současné době se ve světě uskuteční dokonce více jak 1 bilion bezhotovostních transakcí ročně.

Platí tak, že zákazníci v takovém případě dýško jednoduše nedávají? Nikoli, rozhodně jsou i v takovém případě jako vyjádření spokojenosti spropitné dát. S platebním terminálem můžete snadné své klienty v běžném provozu snadno motivovat právě k dávání spropitného.

Co se týče formálních náležitostí a daňového zatížení, tato položka vstoupí do základu daně z přidané hodnoty v případě, kdy je předem sjednáno. V návaznosti na daň z příjmu se jedná o dar poskytnutý v souvislosti s příjmem z podnikání nebo z příjmů ze závislé činnosti.

Nejnovější články

Další články autora